Metale ciężkie – jak się ich pozbyć z organizmu?

zanieczyszczenie środowiska

Dziś porzucimy na chwilę temat wyciskarek do soków. Zamiast recenzji przygotowałem dla Ciebie artykuł nawiązujący do dietetyki i zdrowego stylu życia. Mowa będzie o metalach ciężkich – postaram się przedstawić Ci w prosty sposób najważniejsze informacje oraz porady, jak skutecznie usunąć nadmiar metali ciężkich z organizmu.

Nie wszystkie metale ciężkie są złe – niektóre z nich są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Inne z kolei są wysoce toksyczne, i nawet krótka ekspozycja na ich działanie może mieć silnie negatywne skutki.

Zarówno niedobór jak i nadmiar określonych metali ciężkich może dawać nieprzyjemne objawy i prowadzić do kłopotów zdrowotnych. Miliony ludzi na świecie odczuwa negatywne skutki nagromadzonymi metalami ciężkimi (1). Staje się to coraz większy problem, który dotyka rocznie coraz więcej osób. Warto pamiętać, że metale ciężkie mają zdolność do gromadzenia się w tkankach i narządach, – kiedy ich ilość przekroczy dopuszczalny poziom, trzeba się zdrowo namęczyć, żeby przywrócić ład i porządek w organizmie.

Tyle ze wstępu – teraz przejdziemy do konkretów.

Czym są metale ciężkie? Jak mogą dostać się do wnętrza organizmu? 

Metale ciężkie to dość szerokie pojęcie – obejmuje cały zbiór metali oraz półmetali. Wszystkie związki z grupy łączy duża gęstość oraz właściwości toksyczne. Najważniejsze metale ciężkie to cynk, miedź i żelazo – w odpowiednich ilościach są one niezbędne dla ludzkiego organizmu. Z kolei kadm, ołów, rtęć oraz arsen to metale zupełnie zbędne naszemu ciału – ich obecność w organizmie stanowi zagrożenie dla zdrowia, a czasem nawet i życia.

Zatrucie metalami ciężkimi daje cały szereg objawów – stopień ich nasilenia jest związany z tym, jak duża jest akumulacja metali w narządach. W przypadku wprowadzenia dużej dawki metali ciężkich do organizmu może wystąpić zatrucie ostre (duszności, wymioty, spadek ciśnienia, silne bóle głowy, zapalenie płuc, metaliczny posmak w ustach – to tylko niektóre z objawów). Obserwuje się jednak także zatrucia przewlekłe, o mniejszym stopniu nasilenia. Przy zatruciu przewlekłym chorzy uskarżają się na suchość w jamie ustnej, ogólne osłabienie, nietypowe objawy ze strony układu nerwowego, zaburzenia snu, drżenie kończyć, wypadanie włosów czy też bóle brzucha. Ponownie – to jedynie część objawów, jakie mogą wystąpić w przypadku zatrucia metalami ciężkimi. Część badań wskazuje, że zatrucie metalami ma związek z niepłodnością oraz podwyższonym ryzykiem rozwoju nowotworów nerek, płuc i wątroby.

W grupie zagrożenia zatruciem ostrym znajdują się głównie osoby pracujące w gałęziach przemysłu, mające na co dzień kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Zatrucie przewlekłe może z kolei dotknąć każdej osoby, która narazi się na nadmierny kontakt z metalami ciężkimi.

W jaki sposób metale ciężkie dostają się do organizmu?

Metale ciężkie mogą przeniknąć do organizmu na wiele sposobów. Najpopularniejsze z nich to:

  • Wdychanie oparów (dotyczy głównie pracowników zakładów przemysłowych)
  • Picie zanieczyszczonej wody
  • Przyjmowanie niektórych grup leków (stale/przewlekle)
  • Spożycie zanieczyszczonej żywności (ryby i owoce morza stanowi tu żywność podwyższonego ryzyka zanieczyszczonego m.in. rtęcią)
  • Spożycie roślin uprawianych na zanieczyszczonej glebie
  • Ekspozycja na farby, rozpuszczalniki i lakiery o wysokiej toksyczności
  • Długotrwała ekspozycja na środki chemiczne (np. chemię do sprzątania)
  • Spożycie żywności modyfikowanej genetycznie lub wysoce przetworzonej
  • Palenie papierosów

W jaki sposób można uniknąć zatrucia? Z pewnością warto zadbać o to, by kontakt z metalami ciężkimi był jak najrzadszy. Dla niektórych osób może to być trudne ze względu na wykonywany zawód – zwrócę więc uwagę na najprostsze rzeczy, takie jak dobra dieta, stosowanie bezpiecznych, nietoksycznych materiałów budowlanych i remontowych, picie wody z dobrego źródła (lub filtrowanie wody kranowej), unikanie żywności z wysokiej grupy ryzyka (ryby i owoce morza z podejrzanych źródeł, GMO), porzucenie nałogów (papierosy).

Jak pozbyć się metali ciężkich z organizmu? 

zielony detoks skutecznie usuwa metale ciężkie z organizmu

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to powiedzenie sprawdza się idealnie w przypadku zatrucia metalami ciężkimi. Co można jednak zrobić, kiedy podejrzewasz, że to właśnie metale ciężkie są odpowiedzialne za złe samopoczucie?

Ostre zatrucie bezsprzecznie wymaga kontaktu z lekarzem i najczęściej podjęcia leczenia farmakologicznego, dopasowanego do typu zatrucia. Z lekkimi objawami zatrucia przewlekłego można sobie radzić na własną rękę – zwłaszcza, że jego objawy są niespecyficzne, i rzadko jest ono wykrywane w standardowych badaniach.

Najważniejszym orężem przy detoksykacji jest dieta – zdrowe i zbilansowane posiłki z odpowiednich składników są w stanie poradzić sobie z przewlekłym zatruciem metalami ciężkimi. Walkę o zdrowie warto wspomóc również świeżymi sokami oraz koktajlami, w którym bez trudu można przemycić duże dawki korzystnych substancji.

Naturalne metody walki z zatruciem metalami ciężkimi:

  • Zielone sokichlorofil zawarty w zielonych warzywach jest niezastąpiony przy odtruwaniu organizmu. Im bardziej zielone warzywo, tym więcej w nim cennego składnika. Świetne działanie detoksykujące mają kolendra oraz zielona pszenica, ale nie można zapomnieć o jarmużu, szpinaku, liściach mniszka lekarskiego i buraku liściowym. To absolutny „must have” przy walce z zatruciem metalami ciężkimi.
  • Algi – a zwłaszcza Chlorella i Spirulina. Zyskały spore grono fanów na fali mody na „Super foods”. Warto dorzucać je do koktajli i soków, lub suplementować pod postacią odpowiednich, naturalnych preparatów.
  • Zielona herbata – dzięki dużej zawartości polifenoli również może pochwalić się działaniem detoksykującym. Szczególnie ważna przy zatruciu kadmem. Warto pić ją samą, lub tworzyć na jej bazie domowe soki i koktajle.

zielona herbata

Poza powyższymi składnikami, do diety warto włączyć również spore ilości czosnku, pomidorów oraz sfermentowanej żywności (takiej jak np. fermentowany sok z buraka, kimchi, etc).

Mam nadzieję, że powyższy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zatrucie metalami ciężkimi zazwyczaj nie następuje od razu. Gromadzą się latami. Nagromadzone metale ciężkie wkraczają w układ krwionośny, krążą po organizmie penetrując tkanki i organy, w których mogą zalegać przez lata. Dlatego zachęcam, by o dbać o siebie na co dzień, również z pomocą zbilansowanej diety oraz zdrowych soków i koktajli, które świetnie oczyszczają, odżywiają i chronią komórki organizmu nie tylko przed metalami ciężkimi, ale przed wieloma innymi toksynami. Zdrowe żywienie potrafi zdziałać cuda, co widać po przykładach wymienionych wyżej. Dziękuję za lekturę, i jak zawsze życzę dużo zdrowia i pysznych, domowych soków.

1 komentarz do “Metale ciężkie – jak się ich pozbyć z organizmu?”

  1. spirulina super uwielbiam, a metale w powietrzu w dzisiejszych czasach warto mieć oczyszczacz powietrza i jakiś cichy, ja mam Viktor stadler

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *